Blog

rozdzielacz

Dlaczego tradycyjne wyroby mięsne są zdrowsze od zwykłych?

Każdego dnia w sklepach konsumenci mają dostęp do szerokiej oferty rozmaitych wyrobów mięsnych. Ich różnorodność jest tak duża, że często nie wiadomo, co wybrać. Na pierwszy rzut oka trudno jednak stwierdzić, które z nich wyróżniają się naprawdę dobrym składem. Niestety wiele produktów mięsnych zawiera duże ilości soli kuchennej, wody, barwników, aromatów, fosforanów, azotanów, wzmacniaczy smaku, cukru, skrobi i wielu innych dodatków. Jak mieć pewność, że w wybranych produktach nie ma niepotrzebnych konserwantów i ulepszaczy smaku? Wybieraj tradycyjne wyroby mięsne, które są smaczne i zdrowe.

Czytaj dalej

Czym konserwuje się tradycyjne wędliny?

Obecnie coraz więcej konsumentów zdaje sobie sprawę z tego, że sprzedawana w sklepie żywność bardzo często wypełniona jest rozmaitymi konserwantami i innymi chemicznymi dodatkami, które mają niekorzystny wpływ na zdrowie. Dotyczy to również różnorodnych wyrobów mięsnych. Na szczęście na rynku wciąż są dostępne tradycyjne wędliny, które powstają w tradycyjny sposób, bez dodatku tzw. sztucznych substancji. W jaki sposób się je konserwuje?

Czytaj dalej

Na jakie rodzaje mięsa rozbiera się świnię?

Mięso wieprzowe jest chętnie spożywane przez Polaków, szczególnie w okresie letniego grillowania. W polskiej kuchni wykorzystuje się na je na wiele rozmaitych sposobów. Warto dowiedzieć się, czym charakteryzują się poszczególne elementy półtuszy pozyskiwane z rozbioru świni. Więcej informacji na ten temat w dalszej części naszego wpisu.

Czytaj dalej

Jak przyrządzić najlepsze żeberka?

Mięso z żeberek jest nie tylko wyjątkowo smaczne i aromatyczne, ale również stanowi doskonałe źródło białka, witamin z grupy B oraz wielu innych składników odżywczych. Aby jednak w pełni docenić ich walory smakowe, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie. Dowiedz się, jak wykonać smakowite żeberka. Oto 5 prostych wskazówek.

Czytaj dalej

Jak rozpoznać mięso wysokiej jakości?

W każdym sklepie, zarówno tym niewielkim osiedlowym, jak i dużym hipermarkecie, można znaleźć szeroki wybór różnego rodzaju mięsa i wyrobów mięsnych. Trzeba jednak pamiętać, że ich jakość bywa różna, podobnie jak w przypadku każdego innego produktu spożywczego. Jak zatem rozpoznać mięso wysokiej jakości? Wbrew pozorom nie wymaga to wyjątkowych umiejętności. Wystarczy stosować się do kilku podstawowych wskazówek, które przedstawimy w dalszej części naszego wpisu. Zapraszamy do czytania.

Czytaj dalej

Jak wykonać tradycyjną wędlinę?

Smak tradycyjnej, domowej wędliny zdecydowanie różni się od tej dostępnej w marketach. Również wartości odżywcze takich wyrobów są zdecydowanie lepsze. Nie ma w nich sztucznych dodatków czy różnego rodzaju ulepszaczy, lecz przede wszystkim wysokiej jakości mięso. Jak powstają tradycyjne wędliny? Gdzie znaleźć naprawdę dobre wyroby mięsne? Dowiesz się, czytając dalszą część naszego wpisu.

Czytaj dalej